Meseház

Békési Úti Közösségi Házak

Beszámoló 2 a Csoóri Sándor Program támogatásának felhasználásáról PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Meseház   
2019. július 26. péntek, 11:37

Meseházi Forgórózsa Hagyományőrző Alkotócsoport

Csoportunk a pályázati célnak megfelelően kutatta és dolgozta fel az elmúlt időszakban a Kárpát Medence hímző kultúrájának egy részét. Előadást, bemutatót hallgattunk az Alföld, ezen belül az orosházi szálánvarrott, a Békés megyei fehérhímzések, a Békés megyei szűcshímzés és a Dél Alföldi szőrhímzés területeivel, Felvidék, ezen belül a szentistváni vizitke, az úri hímzés, a gömöri csomóshímzés, a gyetvai és trencséni hímzés területeivel, Dunántúl, ezen belül a Nyugat Dunántúli gyapjúhímzés, a délszláv főkötőhímzés és a baranyai rátétes ködmön hímzése, és Erdély hímző kultúrájából a válaszúti vagdalásos hímzés, a mezőségi hímzés és a torockói hímzés területeivel. Szakmai utakat szerveztünk Vásárosnaményba a Beregi Múzeumba, Sárospatakra a Református Kollégium Múzeumába és restauráló műhelyébe, Miskolcra a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület diósgyőri alkotóházába, Válaszútra a Kallós Alapítvány Múzeumába, ahol lehetőségünk nyílt a gyűjtött anyag megtekintésére, fotózására, elemzésére, rajzolására.

Országos kiírású pályázatokra készültünk, alkotásainkkal bemutatkoztunk és sikeresen szerepeltünk. A Békés megyei fehérhímzések azon területét dolgoztuk fel, amelyek Békéscsabán voltak fellelhetők és alkotásainkkal megjelentünk a Komatál Program Kárpát-medencei pályázatán. A Lakitelken rendezett kiállításon a zsűri megítélése alapján szép alkotásaik szép számmal szerepeltek.

A Békés megyei szűcshímzések közül a békéscsabai ködmönök alapján szerkesztettük meg alkotásainkat, amelyekkel szerepeltünk a VIII. Országos szűr-, szűrrátét-készítő, szűcshímzés- és nemezpályázaton Berettyóújfaluban.

Szerepeltünk Miskolcon a XV. Virágzó Népművészet Országos Pályázaton azokkal az alkotásokkal, amelyeken a délszláv főkötőmintát dolgoztuk fel. A konferenciára készült plakátot és meghívót hímzés szakágban a csoport alkotásának részlete díszítette. Pályáztunk továbbá a XXIX. Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázatra Mezőkövesdre, ahova a szép baranyai rátétes ködmön mintáját dolgoztuk fel.

Ez a sokoldalú szakmai munka a közösséget fejlesztette, egyre tágabb kitekintést kaptunk a forrásanyag felkutatására, megismerésére, feldolgozására, bemutatására és továbbéltetésére. A szakmai év alatt a csoport egyre jobban összekovácsolódott, fejlődött. Alkotásainkkal szebbé varázsoltuk saját és családunk, barátaink otthonát, ruhatárukat, megismertettük azokat szűkebb és tágabb környezetünkkel.

alt

Módosítás dátuma: 2019. július 26. péntek, 11:47
 
cSg Webműhely